Цивил: Партиите на албанците водат партиска место претседателска кампања         

ДУИ, ДПА И Алтернатива водат партиска а не претседателска кампања, констатира ЦИВИЛ.

Во изборниот мониторинг наведено е дека овие партии иако официјално стојат зад кандидатурата на Пендаровски, не одат на неговите митинзи, водат свои кампањи исклучиво со партиски симболи и реквизити,промовирајќи ја својата политика.

Познавачите на состојбите во албанскиот политички блок велат дека е можно да се работи или за стратегија во рамките на коалицијата или мерење на силите на теренот.

За разлика од партиите на Албанците кои застанаа зад Пендаровски, лидерите на Алијансата и Беса се присутни на секој митинг и трибина на претседателскиот кандидат Блерим Река.

Јулијана Пешевска

Објавено на
© 2019 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ