Топ Тема на Ваша Страна: Закон за амнестија (07.02.2018)

Речиси 800 затвореници деновиве излегуваат на слобода. Не може амнестијата да важи за едни а за други не тврди адвокатот Сашо Дуковски и бара да се преиспита Уставноста на Законот за амнестија . Министертвото за правда се повикува на комитетите на Обединетите нации и Советот на Европа. Осудените на доживотен затвор, убиства , педофилија, велепредавство и шпиунажа не се на списокот за амнестирање. Дали на Македонија и е потребна уште една амнестија? Дали нејзиното спроведување е објективно или селективно? Има ли поткуп или по партиска линија се делат решенија за ослободување?

Дебатираат адвокатот Сашо Дуковски, директорот на Управата за извршување санкции Јовица Стојановиќ, Ване Цветанов од Здружението за истражување, анализи и развој Зелена Лупа.

Објавено на
© 2018 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ