Топ Тема на Ваша страна – Спорот за името и законот за употреба на јазиците (29.01.2018)

Преговорите за името влегуваат во критична фаза – дали се дефинирани приоритетите на Македонија? Како до консензус за прашањата од национален интерес кога политичката цена е највисока? Дали Законот а употреба на јазиците произлегува од Охридскиот Рамковен Договор дебатираат професорите Љубомир Фрчкоски и Владо Поповски, кои учествуваа во неговото создавање, но и во пишувањето на Уставот.

Објавено на
© 2018 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ