Топ Тема на Ваша Страна: Гласање за доверба на владата на Заев (11.04.2018)

Владата соочена со гласање на доверба – „животот дојде, но само за владините и партиските функционери на СДСМ и на ДУИ“ им порачаа од опозицијата. Ги обвинија за економско цунами, политички реваншизам, заробено судство. Власта се брани дека бил кус рокот за да се почуствуваат сите промени, а ги критикуваат пратениците на ВМРО-ДПМНЕ дека со бојкотот на Собранието придонеле на таквата состојба. Ова е четврто гласање за доверба на Владата во историјата на независна Македонија, а досега падна само експертската Влада на Никола Кљусев во ’92.
Политички маркетинг или реална потреба? Зошто интерпелациите и гласањето на доверба се парламентарно оружје на секоја опозиција кога ефектот од нив е минимален. Во Топ Тема на Ваша страна вечерва се соочуваат координаторите на пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ Драги Данев и Томислав Тунтев.

Објавено на
© 2018 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Последни објави во Топ Тема на Ваша Страна

Топ Тема на Ваша страна: Пи-ар статегијата на Владата (20.04.2018)

Револуција или само декларативна транспарентност на Владата? Каде завршува отчетноста, а почнува пропагандата? Зошто твитер и фејсбук се најомилените алатки...

Топ Тема на Ваша Страна: Дебата со Бујар Османи и Александар Николовски (18.04.2018)

Хан почуствува ,,добри вибрации ,, во Македонија но нагласи дека Владата треба да се фокусира на имплементација на реформите и...

Топ Тема на Ваша Страна: Криминално згаснувањето на Фени (16.04.2018)

Топ Тема на Ваша Страна: Со што се соочуваат новите градоначалници (13.04.2018)

Новите градоначалници – дали ги остварија очекувањата на граѓаните? Што доминира, пи–ар или конкретни проекти? Се слеваат милиони, но општинските...

Топ Тема на Ваша Страна: Извршители и принудна наплата (04.04.2018)

Оваа страница е изготвена со поддршка на американскиот народ преку Агенцијата за САД за меѓународен развој (УСАИД). Содржините и ставовите искажани на страницата се одговорност на ТВ Телма и не ги изразуваат ставовите на УСАИД и на Владата на САД.