СТОЛБОВИТЕ НА ЗЕМЈАТА

Столбовите на земјата (The Pillars of the Earth) е мини серија снимена според историјскиот  роман на американскиот автор Кен Фолет од 1989. година. Серијата ја следи приказната за изградбата на катедралата во Кингсбриџ во дванаесеттиот век.

Иако Кингсбриџ постоји на северот на Велика Британија, истоимената населба које се спомнува во романот е измислена локација представена како типичан град од тоа време. И покрај тоа што се работи за измислена приказна, серијата е заснована на историјски точни податоци.

Објавено на
© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ