Србија со три дебитанти на Европското првенство

Пред стартот на денешниот дуел против селекцијата на Белорусија што ќе можете да го следите низ директен пренос на програмата на Телма од 18 часот и 15 минути, селекторот на репрезентацијата на Србија го објави конечниот список на играчи.

Во составот има тројца дебитанти кои за прв пат ќе бидат дел од едно големо натпреварување. Левиот бек Стеван Сретеновиќ, пикерот Живан Пешиќ и десното крило Милан Ѓукиќ добија шанса да настапат во Австрија.

Единствен кој нема да биде во конкуренција за мечот со Белорусија е средниот бек Алекса Колаковиќ.

На списокот на селекторот Ненад Перуничиќ се:

ГОЛМАНИ: Владимир Цупара, Тибор Иванишевиќ

ЛЕВИ КРИЛА: Немања Илиќ, Вања Илиќ

ДЕСНИ КРИЛА: Богдан Радивојевиќ, Милан Ѓукиќ

ПИКЕРИ: Мијајло Марсениќ, Зоран Николиќ, Живан Пешиќ,

ДЕСНИ БЕКОВИ: Немања Зеленовиќ, Никола Црноглавац

ЛЕВИ БЕКОВИ: Стеван Сретеновиќ, Иван Моѓиќ, Миљан Пушица

СРЕДНИ БЕКОВИ: Лазар Кукиќ, Стефан Вујиќ

Објавено на
© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ