Трамп го смени Тилерсон, Помпео нов државен секретар

Американскиот претседател Доналд Трамп го смени државниот секретар Рекс Тилерсон. На местото на Тилерсон е именуван шефот на ЦИА, Мајкл Помпео.

Смената во тимот на Трамп се случува пред почетокот на преговорите со Северна Кореја.

На чело на ЦИА е именувана Џина Хаспел, додегашен заменик директор.

Објавено на
© 2018 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ