Сирија: Бараме осуда на агресијата од САД и сојузниците

Mинистерот за надворешни работи на Сирија Валид Муалем во првата реакција по како што ја нарече агресијата врз неговата земја изјави дека нападите на Соединетите Американски Држави и сојузниците го кршат меѓународното право и принципите на Обединетите Нации.

-Сирија бара од меѓународната заедница силно да ја осуди оваа агресија, која нема да доведе до ништо друго освен во поттикнување на тензии ширум светот и претставува закана за меѓународниот мир и безбедност во целина, рече министерот Муалем.

Претседателот на Сирија Башар Ал Асад чиј режим е цел на западната интервенција утрово пеш дојде на работа во својот кабинет, а снимката од Асад утрото по нападите ја објавија сириските државни медиуми.

Рано утрово врз Сирија беа испукани 110 ракетни проектили.

Објавено на
© 2018 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ