Шаторите на „Македонија блокира“ тргнати од пред Собранието

Шаторите, во кои протестираа припадниците на движењето „Mакедонија блокира“ се отстранети од паркот пред Собранието.

Движењето „Македонија блокира“ затвораше улици во централното градско подрачје во најфреквентите делови од денот со цел да се спротивстават на уставните измени, кои како дел од Преспанскиот договор, треба да ги донесе Собранието. Сообраќајниот метеж предизвикуваше голем револт кај граѓаните, бидејќи се работеше за неколку демонстарнти, а често улицата пред Собранието беше блокирана само со неколку пластични гајби или клупи од блискиот парк. Нефицијално дознаваме дека шаторите се тргнати од страна на полицијата околу полноќ, бидејќи не се исолнети минималните услови за протест, односно присуство на минимум 20 граѓани.

Објавено на
© 2019 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ