Се бара побрза дијагностика за ретките болести

Некои пациенти со ретки болести кај нас чекаат и по цела деценија за да добијат дијагноза од доктор.

Долгиот и тежок пат до дијагностичка слика и дополнителните трошоци на пациентите кои самите си ја плаќаат истата – остануваат стара болка на македонското здравство.

Оние пак кои ќе дознаат од што точно боледуваат, чекаат уште година-две за да дојдат до терапија.

Од Здруженијата за ретки болести побараа решавање на овие долгогодишни проблеми во очи на месецот посветен на пациентите со ретките болести.

Има околу осум илјади познати ретки болести, а лекови има само за 250 од нив.

Во Македонија има повеќе терапија отколку порано, а и двојно поголем буџет – на ова министерот Филипче го стави фокусот во својата изјава.

Повеќе од осум милиони евра е буџетот за ретки болести во оваа година.

Колкави количини од соодветните лекови има на располагање во земјава се заведува во електронски регистар за ретки болести и преку него се врши увид. Се разговара и за дистрибуција на лекови, за пациентите кои не живеат во Скопје да не мора да доаѓаат на Клиника во главниот град.

Петар Догов

Објавено на
© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ