САД побара санкции за Турција ако не се откаже од набавката на руските ПВ-системи С-400

Претставничкиот дом на Конгресот на САД одобри едногласно резолуција во која се содржи повик за целосно воведување санкции спрема Турција ако Анкара увезе против воздушни системи С-400.

Во резолуцијата одобрена синоќа, се упатува повик кон американскиот претседател Доналд Трамп да воведе санкции согласно закон ако турската влада не ја укине одлуката за купување на руските ПВ-системи С-400.

Конгресмените сметаат дека таа одлука на турските власти „претставува закана за американско-турските односи и го поткопува НАТО“. Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека не е исклучено државата да се откаже од договорот со Москва.

Објавено на
© 2019 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ