Резултати од првиот ден на ЕП

На првиот ден од Европското првенство во ракомет во машка конкуренција се одиграа мечевите од А и Ц групите во кои фаворитите ги забележаа првите победи.

 

А ГРУПА

БЕЛОРУСИЈА – СРБИЈА               35:30

ХРВАТСКА – ЦРНА ГОРА               27:21

 

ТАБЕЛА

  1. ХРВАТСКА                       1              1  0  0     27:21                     2
  2. БЕЛОРУСИЈА                 1              1  0  0     35:30                     2
  3. СРБИЈА                            1              0  0  1     30:35                     0
  4. ЦРНА ГОРА                     1              0  0  1     21:27                     0

 

СЛЕДНО КОЛО 11.01.

16:00 часот   ХРВАТСКА – БЕЛОРУСИЈА

18:15 часот   ЦРНА ГОРА – СРБИЈА

 

Ц ГРУПА

ГЕРМАНИЈА – ХОЛАНДИЈА         34:23

ШПАНИЈА – ЛЕТОНИЈА               33:22

 

ТАБЕЛА

  1. ГЕРМАНИЈА              1              1  0  0     34:23                    2
  2. ШПАНИЈА                 1              1  0  0     33:22                    2
  3. ХОЛАНДИЈА             1              0  0  1     23:34                    0
  4. ЛЕТОНИЈА                1              0  0  1     22:33                    0

 

СЛЕДНО КОЛО 11.01

16:00 часот   ЛЕТОНИЈА – ХОЛАНДИЈА

18:15 часот   ШПАНИЈА – ГЕРМАНИЈА

Објавено на
© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ