Реприза на финалето од 2016: Кербер и Вилијамс за титулата на Вимблдон

Анџелик Кербер стигна до своето второ финале на Вимблдон, откако денеска ја совлада Јелена Остапенко во два сета со по 6-3. Летонката која, ја освои титулата на Ронал Гарос во 2017 година, играше во своето прво полуфинале на Вимблдон.

Кербер играше во финалето во 2016 година против Серена Вилијамс и сега ќе има шанса за одмазда, бидејќи Американката успешно мина преку Џулија Гергес во полуфиналето. Вилијамс славеше со 2-0 по сетови со 6-2 и 6-4.

За Американката ова ќе биде десетто финале на Вимблдон и ќе ја бара осмата титула.

Објавено на
© 2019 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ