ПРВО ФИНАЛЕ ВО ИСТОРИЈАТА НА ТОРОНТО

Кошаркарите на Торонто ја искористија првата меч топка и со 100-94 ја затворија серијата со Милвоки во битка за конференциска титула на Истокот и влез во големото НБА финале.На почетокот од разигрувањето со  Милвоки ,Репторс ги загубија првите два  меча и потоа  влегоа  во победичка серија што ја крунисаа со триумф пред своите навивачи.Кавај Ленарт повторно беше централниот играт на Торонто,синоќа со 27 поени и 17 скокови.Паскал Сијакам додаде 18 коша,Кајл Лаури 17 зачинети и со 7 асистенции.Јанис Атедокумбо заврши со дбал дбал кај поразнетите Бакси,од  21 поени и 11 скокови.Торонро на 30.06 ќе биде домаќин и на првиот меч  од финалната серија со Голден Стејт,клубот што ја брани НБА титулата.

Објавено на
© 2019 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ