Пронајден саркофаг од II век во скопски Карош

Во Карпош 4, во близина на слаткарницата Палма, вчера при реконструкција на улица, пронајдени се камен саркофаг и три елементи на надгробен Олтар кои потекнуваат од римски период 2 век од наша ера, соопштуваат од Музеј на Град Скопје.

Објавено на
© 2019 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ