Промоција на „Разговори со Унковски“ од Зоја Бузалковска

„Разговори со Унковски“ низ повеќе фази на едноставен и суптилен начин ги отвора суштинските дилеми , мисли и изградени ставови , чувствувања врзани со театарот на Слободан Унковски, вели авторката на книгата Зоја Бузалковска.

За долгогодиштната инспиративна соработка со Слободан Унковски и пријателство кое трае со децении  на вечерашната промоција говореа Војислав Брајовиќ, Бранко Цвејиќ, Јовица Михајловски и Искра Гешоска.

 “Актерот може да ги рашири крилјата и да се ослободи ако има надарен режисер кој знае да одбере текст ,  знае зошто го одбрал  и што сака со него. Да одбере актер за кој смета дека ќе биде најдобар во свет во таа улога, да го сака и поддржува и актерот тогаш е слободен се разбира доколку  тој режисер е Слободан Унковски” – изјави Војислав Брајовиќ.

“Толку години и јас се надевам ова не е крај. Јас му благодарам што сеуште има желба да работи во театар. Сила ќе најде за уште претстави, но да се има желба и да се биде љубопитен . И јас сум љубопитен и поради таа љубопитност јас ја гледав стоејќи „Среќна Нова 49“ која траеше речиси два и пол часа” – подвлече Бранко Цвејиќ. 

Разговорите со Унковски во истоимената книга на Бузалковска се водени во три наврати во 1999, во 2010година и непосредно пред издавањето на книгата кон крајот на 2018. 

Нина Стефанова

Објавено на
© 2019 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ

Вести

„Медена земја“ од четврток ќе се прикажува во Прилеп Наградуваниот макеонски документарен филм „Медена земја“...