ПРЕКИНАТА СЕЗОНАТА ВО ШКОТСКА,СЕЛТИК Е ШАМПИОН

Деветта сезона по ред, Селтик е шампион на Шкотската  Премиер лига.Одлуката за прекин на првентсвото е донесена на денешниот состанок откако 12-те клубови се согласија дека доигрувањето  на сезоната е  неизводливо. Селтик заврши на 1.место  со  13  бодови и меч повеќе од   најблискиот конкурент ,градскиот  ривал Глазгов  Ренџерс . Хартс е тимот што испаѓа од елитното шкотско фудбалско друштво.Во  моментот на прекин  после 30.кола,Хартс имаа   четири бода помалку од претпоследниот Хамилтон.

Објавено на
© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ