Потврдена е поканата за пристапни преговори на Македонија во НАТО

Потврдена е поканата за Македонија. Во заклучоците од самитот на Алијансата се објаснува и заклучокот за Македонија.

„Го поздравуваме постигнатитот договор за името меѓу Скопје и Атина, и во согласност со политиките на Алијансата, одлучивме да ја поканиме владата во Скопје да ги започне пристапните преговори за членство во Алијансата. Услова за тоа е целосна имплементација на сите пропишани внатрешни процедури кои се однесуваат на договорот за решението за името, а со тоа и за успешно окончување на пристапниот процес“, стои во соопштението.

НАТО притоа ги поздравува напорите на владата и постигнатиот напредок во низа итни реформи, и ја охрабрува да вложи понатамошни напори во реформите, пред и после пристапување во НАТО, со цел да го засили и својот придонес кон Алијансата.

„Ги повикуваме сите политички лидери во земјата да имаат конструктивна улога во овој процес, и во брза имплементација на договорот за името“.

Објавено на
© 2018 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ

Македонија

Средба Заев – Пенс: Честитки за одговорната одлука за договор со Грција, догодина заедно ќе го прославиме членството во НАТО

Охрабрувачки пораки за одговорноста и одлучноста при постигнувањето на договорот со Грција упати Потпретседателот на...