Португалија со сензационален триумф над Франција

На вториот ден од Европското првенство во ракомет репрезентацијата на Португалија ја совлада Франција со 28:25 и го направи најголемото изненадување.

Во останатите дуели фаворитите успеаа да стигнат до првите бодови , а најубедливата победа ја забележа селекцијата на Шведска која ја декласираше Швајцарија триумфирајќи со 34:21.

 

ЕП ВО РАКОМЕТ – РЕЗУЛТАТИ 10.01

 

Б ГРУПА

МАКЕДОНИЈА – УКРАИНА          26:25

АВСТРИЈА – ЧЕШКА                        32:29

 

ТАБЕЛА

1. АВСТРИЈА                     1              1  0  0     32:29                     2

2 . МАКЕДОНИЈА           1              1  0  0     26:25                     2

3 . УКРАИНА                     1              0  0  1     25:26                     0

4  ЧЕШКА                           1              0  0  1     29:32                     0

 

СЛЕДНО КОЛО 12.11.2020

16:00 часот         МАКЕДОНИЈА – ЧЕШКА

18:15 часот         АВСТРИЈА – УКРАИНА

 

Б ГРУПА

ПОРТУГАЛИЈА – ФРАНЦИЈА       28:25

НОРВЕШКА – Б И Х                          32:26

 

ТАБЕЛА

1. НОРВЕШКА                    1              1  0  0     32:26                     2

2 . ПОРТУГАЛИЈА            1              1  0  0     28:25                     2

3 . ФРАНЦИЈА                   1              0  0  1     25:28                     0

4. Б и Х                                 1              0  0  1     26:32                     0

 

СЛЕДНО КОЛО 12.11.2020

16:00 часот         ПОРТУГАЛИЈА – Б и Х

18:15 часот         ФРАНЦИЈА – НОРВЕШКА

 

 

Ф ГРУПА

СЛОВЕНИЈА – ПОЛСКА                  26:23

ШВЕДСКА – ШВАЈЦАРИЈА           34:21

 

ТАБЕЛА

1. ШВЕДСКА                       1              1  0  0     34:21                     2

2 . СЛОВЕНИЈА                 1              1  0  0     26:23                     2

3 . ПОЛСКА                         1              0  0  1     23:26                     0

4  ШВАЈЦАРИЈА              1              0  0  1     29:32                     0

 

СЛЕДНО КОЛО 12.11.2020

16:00 часот         ШВАЈЦАРИЈА – ПОЛСКА

18:15 часот         ШВЕДСКА – СЛОВЕНИЈА

 

Објавено на
© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ