Почина Д-р Милчо Трајков, претседател на Црвен крст од 2008 – 2017

По кратко боледување денеска на 65-годишна возраст почина поранешниот претседател на Црвениот крст на Република Македонија д-р Милчо Трајков.

Трајков беше претседател на Црвениот крст на Република Македонија од 2008 до 2017 година.

Како долгогодишен волонтер од 80-тите години на минатиот век активно беше вклучен во акциите и активностите што ги организираше Црвениот крст, пред се во делот на здравствено – превентивни активности.

Смртта го затекна на функцијата претседател на Црвен крст на Република Македонија – Општинска организација Велес.

Во негово сеќавање утре во 11:30 часот во големата сала на Општина Велес ќе се одржи комеморативна седница, а посмртните останки ќе бидат изложени во црквата „Свети Пантелејмон“ на гробиштата во Велес во 13:00 часот.

Објавено на
© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ

Вести

ЕБР и интервентната полиција чекаат судска наредба за одземање на видео снимките од кафеаната каде беше спречен влезот на пазарните инспектори

Началникот на СВР Скопје, Ристо Ставревски, вечерва информираше дека по примената информација дека пазарната инспекција,...