ПМФЛ 15 коло: Шкендија ја одржува предноста пред Вардар

Актуелниот шампион Вардар, и лидерот на првенството  екипата на Шкендија,освоија по три бода  на денешните мечеви од 15 коло.Вардар со 5-2  ја победи Ренова на гостувањето во Тетово,Шкендија со  триумф над Силекс од 2-0 замина од стадионот  во  Кратово.На другите две средби  Пелистер – Академија Пандев  3-4  и Работнички – Победа 4-0.Поплавениот терен на стадионот во скопска Автокоманда беше причина за  одложување на   натпреварот Скопје – Шкупи.Локалното дерби е презакажано за  22 ноември.На табелата Шкендија има 37 бодови,Вардар 26 но и два меча помалку.Академија Пандев со 24 бодови го престигна  Силекс на 3.место.

Објавено на
© 2019 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ