Просечната пензија ќе биде 15.500 денари

Приходите во фондот за пензиско пораснале 10 проценти, минималната плата за 15,9 проценти, а просечната би требало годинва да порасне 5,7 проценти и би изнесувала 15.500 денари.

Ова според министерката Царовска се главните аргументи пензионерите со јануарската пензија да добијат покачување од 700 денари кое заедно со двете усогласувања наредната година треба да достигне до 900 ден.. Во 2020-та година, една милјарда денари ќе се довојат за пензии од кои 500 милиони ќе бидат обезбеди од буџетот.

Објавено на
© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ