Паѓа бројот на болни од грип

Опаѓа бројот на луѓе коишто се заразиле со вирусот на грип. Ова го потврдија од Институтот за јавно здравје.

Тие денес го објавија редовниот извештај, а во него запишале дека за една недела има 202 новозаболени, што е за речиси 30% помалку од претходната недела.

Минатата недела немало новопчинати од компликации од вирусот. Досега, во сезоната 2018/19 регистрирани се вкупно 28 смртни случаи асоцирани со грип, на возраст од 5 до 86 години.

Вкупно 21.000 пациенти се разболеле од вирусот.

Објавено на
© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ

Вести

ЕБР и интервентната полиција чекаат судска наредба за одземање на видео снимките од кафеаната каде беше спречен влезот на пазарните инспектори

Началникот на СВР Скопје, Ристо Ставревски, вечерва информираше дека по примената информација дека пазарната инспекција,...