Охридскиот регионот погоден од невреме

Невреме проследено со електрични празнења, врнежи од град, дожд и ветер попладнево го зафати Охридскиот реон.

За кус период наврна големо количество дожд. Атмосферската вода ги преполни шахтите во градот кои се прелеваа на улиците и тротоарите кои беа под вода.

Во пониските делови од градот поплавени се домови, а предизвикана е и материјална штета. Во невремето искршени се повеќе дрвја, а на терен се екипи на јавното комунално претпријатие кои го расчистуваат просторот.

Невремето траеше околу еден час, а по престанокот на врнежите водата започна да се повлекува од улиците.

 

Објавено на
© 2019 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ