Недостиг на учебници, лоши преводи – дел од проблемите на средношколците

Збунувачки наставни програми, некоординирани лекции по различните предмети, недостиг на учебници, лоши преводи.

Ова се само дел од проблемите со коишто секојдневно се соочуваат средношколците во училишните клупи.

Поради недостигот на книги, учениците копираат по цели книги или пак лекциите ги пишуваат во тетратките.

И покрај многуте укажувања за проблемите досега како што велат од сојузот не наидуваат на разбирање и помош од надлежните институции. Сепак и покрај се, велат дека нема да се откажат од целта и намерата да ги бранат правата на средношколците.

Објавено на
© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ

Вести

ЕБР и интервентната полиција чекаат судска наредба за одземање на видео снимките од кафеаната каде беше спречен влезот на пазарните инспектори

Началникот на СВР Скопје, Ристо Ставревски, вечерва информираше дека по примената информација дека пазарната инспекција,...