НБРМ ја задржува проекцијата за раст на БДП за годинава до 3,2 отсто

Народната банка на Република Македонија ја задржува проекцијата на раст на БДП за годинава до 3,2 проценти и за наредната година до 3,5 проценти.

Носечки фактори за растот во 2018 година, како што рече на денешната прес-конференција гувернерот Димитар Богов, се извозот, инвестициите и личната потрошувачка.

За годинава останува и проекцијата на инфлацијата на околу два процента.

Објавено на
© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ