Најмалку шестмина убиени во пукање во Германија

Најмалку шест лица се убиени, а повеќемина се повредени во пукање во германскиот град Рот ам Зе.

Германската полиција на Твитер соопшти дека напаѓачот е уапсен. Нападот се случил во близина на железничката станица на Рот ем Зе во 12 часот и 45 минути.

Според првичните информации се верува дека пукањето било поврзано со лични причини и се верува дека нема други напаѓачи.

Весникот Билд објави дека шестмината загинати се членови на едно семејство, но за тоа се уште нема официјална поврда.

Објавено на
© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ