На Трамп му смета независноста на Федералните резерви

Американскиот претседател Доналд Трамп рече дека неговиот кинески колега, Си Џинпинг, има голема предност во трговската војна меѓу САД и Кина, бидејќи ја контролира кинеската централна банка, додека тој мора да работи со Федерални резерви, кои се „многу деструктивни за САД”.

Во интервју за Си-Ен-Би-Си Трамп јасно изнесува фрустрација од систем што и дава независност на американската централна банка од политиката, на што се гледа како клучно за нејзиниот кредибилитет од повеќето економисти.

Американскиот претседател рече дека Си во суштина е шеф на кинеската централна банка.

Тој може да направи што сака, рече Трамп.

Тој исто така, се пожали дека, иако назначил четири од пет членови на Одборот на директори на Федералните резерви, вклучувајќи го и претседателот Џером Пауел, „во Фед има луѓе кои не се навистина негови луѓе”.

Објавено на
© 2019 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ