Мицкоски: Заев ја потврди спрегата СДСМ – Рускоска обвинителството

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го обвини Премиерот Зоран Заев дека на денешната прес-конференција на која го претстави планот со кој СЈО треба да се инкорпорира во Јавното обвинителство, само ја потврдил директната контрола која СДСМ ја има врз работата на како што го нарече “Рускоска обвинителството”.

Според Мицкоски, ВМРО-ДПМНЕ продолжува да работи на својот предлог закон за ЈО, чија основна цел ќе биде да се обезбеди правда за сите.

Тој додаде дека има различни шпекулации за тоа каде се наоѓа специјалната обвинителка во оставка, Катица Јанева, која и него како лидер на ВМРО -ДПМНЕ, го уценувала и барала поддршка на законот за јавно обвинителство во замена за одмрзнување на имотот на најголемата опозициона партија.

Објавено на
© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ