Металург ангажираше хрватски специјалист за одбрана

Ракометниот клуб Металург денеска доведе нов ракометар во своите редови. Се работи за хрватскиот интернационалец Тео Чориќ, кој игра на позицијата пикер.

Чориќ е специјалист за игра во одбраната, но исто така може да помогне и во играта од нападот. Адријан Миличевиќ има повреда, па Чориќ треба да биде подршка за Милан Лазаровски и Филип Арсеновски.

Во Металург доѓа од екипата на Рајн Викинг од втората лига во Германија и се очекува да има голема улога во одбранбената линија на македонскиот вицепрвак. Претходно во кариерата има играно за Замет, Пореч, Загреб и Штутгарт.

Со Металург потпиша договор на година ипол.

Објавено на
© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ