Меркел: До 70% германци можат да бидат заболени од корона вирусот

Германската канцеларка Ангела Меркел очекува дека меѓу 60 и 70 проценти од населението во Германија ќе добие коронавирус.

Според германските медиуми, ова било кажано зад затворени врати на седница на ЦДУ.

– Ние се соочуваме со предизвик каков што досега сме немале. Главниот товар е на министерот за здравство Јенс Шпан. Тој одлично си ја врши работа. Кризата сè уште не е надмината“, рекла Меркел.

Нејзината анализа ја потврди и министерот Шпан, кој дополни дека 80 отсто од инфицираните низ болеста ќе минат без симптоми.

Објавено на
© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ