ЛеБрон подобар од Вејд, ЛА Лејкерс славеа против Мајами

Во првото соочување на поранешните соиграчи, ЛеБрон Џејмс и Двејн Вејд, Лос Анџелес Лејкерс го совлада Мајами со 108:105 и ја забележа втората последователна победа со која се задржа на петтото место на Западот. Џејмс мечот го заврши со 28 поени, 12 асистенции и девет скока додека Кајл Кузма имаше 33 поени и седум освоени топки под обрачите.

Во поразениот тим Џастис Винслоу впиша 28 поени и седум скока, а Вејд имаше 15 поени и 10 додавања.

Шампионот Голден Стејт ја продолжи триумфалната низа и по победата над Минесота со 116:108 стигна до четврттиот триумф едно по друго.

Стеф Кари имаше учонок од 38 поени, шест асистенции и седум скока, Кевин Дурент беше стрелец на 22 поени, а Клеј Томпсон постигна 26.

На спротивната страна Карл Ентони Таунс забележа 31 поен и 11 освоени топки под обрачите, а Дерик Роуз стигна до 20 поени и пет скока.

 

НБА РЕЗУЛТАТИ:

Индијана – Вашингтон                               109:101

Филаделфија – Детроит                             116:102

Бостон – Њу Орлеанс                                   113:100

Чикаго – Сакраменто                                   89:108

Милвоки – Кливленд                                   108:92

Оклахома – Јута                                              122:113

Далас – Орландо                                            101:76

Денвер – Мемфис                                         105:99

Феникс – ЛА Клиперс                                   119:123 (продолженија)

Објавено на
© 2019 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ