КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП:МАКЕДОНСКИТЕ ОДБОЈКАРИ ЈА ПОБЕДИЈА ШВАЈЦАРИЈА

Македонската машка одбојкарска селекција ја победи Швајцарија и остана во игра за пласман на ЕП во 2019 година.Откако ги искомпликуваа квалификаците со поразите во Скопје од Украина и Швајцарија,македонските одбојкари денеска  се вратија на победничкиот колосек со триумф од 3-2  на гостувањето во Шоненверд.Мечот во Бетонкуп Арена можеше да заврши и со убедлив триумф ако избраниците на селекторот  Никола Матијашевиќ го искористија водтсвото од 2-0,откако со 25-21 и 25-19 ги освоја првите два сета.Македонскиот состав не успеа да го заврши мечот во следниот сет,а Швајцарија влезе во ритам со 25-16 и 25-23 за 2-2.Во решавачкиот петти сет,под водтвсо на капитенот Никола Ѓорѓиев,Македонија заврши со 15-12   за втора победа во квалификациите со која е зацврстена втората позиција во групата зад водечката  Украина. Во последните две кола од групата Ф,  одбојкарите на почетокот од  јануару и гостуваат  на Украина и потоа во Скопје ја пречекуваат  Унгарија.

Објавено на
© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ