Крамер со олимписки рекорд во брзо лизгање го одбележа денот во Пјонгчанг

На вториот ден на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг беа поделени шест комплети на медали од кои по четири освоија Канада и Норвешка.

Сноубординг, „слоупстајл“, мажи:

1. Редмонд Џерард (САД) -87,16 поени
2. Макс Паро (Канада) – 86.00
3. Марк Мекморис (Канада) – 85.20

Крос-кантри скијање, 30 км скиатлон, мажи:

1. Симен Хегстад Кругер (Норвешка) – 1:16: 20,0 часа
2. Мартин Јонсруд Сундби (Норвешка) – 1:16:28.0
3. Ханс Кристер Холунд (Норвешка) – 1:16: 29.9

Брзо лизгање, 5.000 метри, мажи:

1. Свен Крамер (Холандија) – 6:09.760 минути, олимписки рекорд
2. Тед-Јан Блуме (Канада) – 6:11.616
3. Свере Лунде Педерсен (Норвешка) – 6:11.618

Биатлон, спринт на 10 километри, мажи:

1. Арнд Пајфер (Германија) – 23:38.8 минути (0 + 0 грешки во пукањето)
2. Михал Крачмар (Чешка) – 4,4 секунди (0 + 0)
3. Доминик Виндиш (Италија) – 7,7 секунди (0 + 1)

Санки, поединечно, мажи:

1. Дејвид Глајршер (Австрија) – 3:10.702 минути
2. Крис Маздзер (САД) – 3:10.728
3. Јоханес Лудвиг (Германија) – 3:10.932

Слободно скијање – могул, жени:

1. Перин Лафон (Франција) – 78,65 поени
2. Жастин Дафур-Лапоан (Канада) – 78.56
3. Јулија Гајшева (Казахстан) – 77.40.

Објавено на
© 2018 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ