Коронавирусот потврден и во Виетнам, Сингапур и Саудиска Арабија

Случаи на заразени лица од новиот коронавирус, од кој досега починаа 17 луѓе во кинескиот град Вухан, пријавени се во Виетнам, Сингапур и Саудиска Арабија.

Виетнамското Министерство за здравство соопшти дека двајца кинески државјани биле позитивни на тестирањето за коронавирус, но тие се наоѓаат во добра здравствена состојба.

Како што се наведува, таткото и синот кои се вчера хоспитализирани бидејќи имале симптоми на грип, пристигнале од кинескиот град Вухан, каде вирусот првпат е идентификуван.

Сингапур, исто така, го потврди првиот случај на коронавирус на своја територија. Според Министерството за здравство на таа земја, станува збор за 66-годишен маж од Кина кој со семејството на 20 јануари допатувал од градот Вухан во Сингапур и моментно се наоѓа во болнички карантин.

Еден од неговите сопатници, исто така, е хоспитализиран, а в болница се наоѓа и една 53-годишна жена, кинеска државјанка од Вухан, која е позитивна на вирусот. Сите тројца пациенти се во стабилна состојба.

Една медицинска сестра од Индија, која работи во болница во Саудиска Арабија, е заразена со коронавирусот, потврди индиското Министерство за надворешни работи. Тестирани се околу 100 индиски медицински сестри, главно од Керала, и засега не се регистрирани други случаи на заразени лица, се наведува во соопштението.

Британски медиуми денеска објавија дека коронавирусот најверојатно пристигнал во Велика Британија, откако двајца кинески државјани биле хоспитализирани во Шкотска со симптоми слични на грип.

Се претпоставува дека патниците пристигнале од кинескиот град Вухан, од каде се шири епидемијата на новиот вирус од кој досега починаа 17 луѓе, а потврдени се над 600 случаи на заразени.

Тестовите, кои им се направени во болницата, досега не го исклучуваат коронавирусот, пишува „Дејли мејл“, додавајќи дека пациентите се наоѓаат во изолација во Универзитетската болница Кралица Елизабета во Глазгов.

„Дејли рекорд“ наведува дека кинеските патници пристигнале во Лондон минатата недела пред да заминат во Шкотска.

Претходно денеска случаи на заразени лица од новиот коронавирус потврдени се и во Виетнам, Сингапур и Саудиска Арабија.

Објавено на
© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ