Коморите од Западен балкан бараат од ЕУ да влезат во листата земји со дозвола за увоз

Стопанските комори на шесте земји од Западен Балкан обединети во т.н. Коморски инвестициски форум испрати апел до Европската Унија да ја прошири листата на земји со дозвола за увоз од ЕУ, како и проширување на иницијативата за „зелени коридори“ кон Западен Балкан. Како што велат од Стопанската комора на Македонија целта е да се вклучат шесте земји од регионот за да може да се одржи виталноста на економиите на ЕУ но и на регионот.

Објавено на
© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ