Комбе се заби во авионот на германската канцеларка, Ангела Меркел

Комбе се заби во авионот на германската канцеларка, Ангела Меркел, на аеродромот во Дортмунд, пишуваат германските медиуми.

Според „Билд“, Меркел пред инцидентот била во комбето и разговарала со жената која била зад воланот, која, најверојатно, од возбуда дека разговара со канцеларката, излегла од возилото и заборавила да ја крене рачната сопирачка.

Така, како што пишува „Билд“, комбето „рено“, без возач, удрило во авионот „бомбардер глобал 5000“ на германската влада.

Возилото го оштетило авионот, а во инцидентот што се случил вчера никој не е повреден. Со оглед на тоа дека авионот бил оштетен, Меркел морала да се врати во Берлин со хеликоптер.

Објавено на
© 2019 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ