КОЈ ЌЕ БИДЕ КРАЛОТ НА ВЕЛТЕР?ЕРОЛ СПЕНС ЈР. ПРОТИВ ШОН ПОРТЕР,ТЕЛМА НЕДЕЛА 13.00

Љубителите на боксот ќе откријат кој е  најдобриот во велтер категорија  на светот.На рингот во Стејплс центарот  во Лос Анџелес, Ерол Спенс ЈР (25-0, 21 КО) ќе ја брани својата титула во ИБФ против шампионот на ВБЦ, Шон Портер (30-2-1, 17 КО). Другарите надвор од рингот го  ставија своето пријателство во мирување.

Дуелот доаѓа по  само два месеци откако Мани Пакијао стигна  во ВБА насловот  од Кит Турман и ја вжешти атмосферата во велтер.Теренс Крафорд најдобриот во ВБО ги следи случувањата откако во април се одбрани од налетите на Амир Кан. Како загревање за мечот на денот во ЛА,Ентони Дирел ја става својата титула во ВБЦ супер средна категорија на линијата против Дејвид Бенавидез. Дирел ја прогласи слободната титула во почетокот на оваа година, откако на Бенавидез му беше одземен појасот по позитивниот тест за лекови.

Телма, недела од 13 часот

Објавено на
© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

СЛИЧНИ ТЕКСТОВИ