КОД на Телма: Колку се издвојува за кириите и канцелариите на поранешните претседатели

Поранешните претседатели сами ги бираат канцелариите откако ќе им заврши функцијата и договорите се потпишуваат без тендер. Во вечерашното издание на КОД истражување колку се издвојува за кириите и канцелариите на поранешните претседатели Црвенковски и Иванов. Со парите дадени за кирија за канцеларијата на Црвенковски по една деценија може да се купи исто толку голем деловен простор.

Си заминуваат, но остануваат во јавноста во кабинети и фондации и на сметка на граѓаните. Таа е судбината на сите екс- претседатели. Од 12-ти мај, Македонија има еден кабинет на Претседател и два кабинети на поранешни претседатели. Со дуплирање на екс-претседателите се удвојуваат и трошоците на граѓаните. Двајцата поранешни, Црвенковски и Иванов избрале државата односно граѓаните да им плаќаат закуп во приватен деловен простор наместо да се сместат во некои од празните државни објекти.

Кабинетот на Киро Глигоров беше во стан во зграда во ГТЦ. Државниот стан го користеше кабинетот до неговата смрт. Сега во тој стан се канцеларии на ГТЦ и ги користи ќерката на Амди Бајрам.

Иванов за своја нова работна адреса ја избра Булевар Србија 31. Во зграда на компанијата Турмак на Џевахир. На сопственикот на зградата Џевахир, Иванов му беше и еден од свадбените кумови поради што антикорупциска ќе испитува дали киријата за кумашинот е  судир на интереси и непотизам. Месечната кирија е 1950 евра. Државата дополнително ќе плаќа и комуналии, а ќе се купува и мебел и опрема за канцелариите.

Но Иванов поефтино ќе ги чини граѓаните од Црвенковски.

Претпретпоследниот претседател Бранко Црвенковски е во приватен деловен простор, но многу поскап од Иванов. За него, државата склучила договор со компанијата Импексел 2 од Дебреше на сопственикот Неим Хусеини. Граѓаните месечно за канцеларијата на Црвенковски плаќаат по околу 3 илјади евра кирија. Или за овие десет години за Црвенковски, фирмата од Дебреше добила 360 илјади евра за кирија –пари со кои државата  можела да купи околу 140 квадратни метри деловен простор, односно да ја купи истата канцеларија.

Годишно за трошоци и комуналии државата исплаќа над 7 илјади евра, или вкупно досега кабинетот на Црвенковски за една деценија потрошил околу 71 илјада евра за вода, струја, интернет, телефон, смет. Од дозволените тројца службеници, кабинетот на Црвенковски има две вработени.

Во вечерашното издание на КОД и за тоа кој си замина од претседателскиот кабинет на Водно и кој се всели со новиот претседател, како и истражување зошто блиски роднини на функционери од Државната изборна  комисија донирале пари за изборна кампања на претседателските кандидати.

Објавено на
© 2019 Телевизија Телма. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Последни објави во КОД

КОД: Кои градови и кои скопски села се жаришта на организираниот криминал во Македонија според меѓународни извештаи

Најголемите жаришта на организираниот криминал во државата се покрај главниот град Скопје, Тетово, Куманово, Велес, Штип и Кочани. Ова го тврди извештајот на Глобалната иницијатива кој е објавен на крајот...

КОД: Дрисла повторно на суд, управни судии не „откриле“ невалидно полномоштво

Во последниот судски процес пред управните судови, застапниците на Шолц АГ користеле невалидно полномоштво од поранешен директот за да ја добијат Дрисла, тврдат за КОД адвокатите на ФЛЦ Амбиенте која...

КОД: Финзи на Крпач избришана од регистарот, а преку неа се испрани 2,3 милиони евра

Речиси три години трае предистрагата за смртта на Коста Крпач, управител на фирмата Финзи и сведок на СЈО во повеќе истраги за финансиски криминал. Досега телефонот на застреланиот не е...

КОД : Девет години од исчезнувањето на две 5-годишни деца во кумановски Средорек

Во Средорек, маалото меѓу двете мали реки Липковка и Којнарка населено со главно ромска популација не донесоа двете слики кои се уште стојат на сајтот на МВР во делот Потраги....

КОД открива кои се луѓето од тајната служба и како по сведочењата УБК е клучниот виновник за организацијата на „Крвавиот четврток“

Во јули 2010, Цветанов поднесува оставка, а речиси истовремено владата го разрешува. Како в.д. директор е назначен Атанасовски. Има 26 години. За целото директорување, институцијата  не отвори покрупен случај, а...