Ослободениот студентски активист Џошуа Вонг побара оставка од лидерката на Хонг Конг

Најпознатиот студентски активист во Хонг Конг, Џошуа Вонг , побара оставка од лидерката на Хонг Конг, Кери Лам, откако денеска беше ослободен од затвор. 22-годишниот Вонг, стана најпознатиот учесник на...

Дебата на кандидатите за премиер на Велика Британија околу Брегзитот

Кандидатите за нов лидер на Конзервативната партија и по автоматизам, нов Премиер на Велика Британија, учествуваа синоќа на телевизиска дебата, на која жестоко го критикуваа анти-ЕУ политичарот и лидер на...

Нишани: Состојбата во Албанија е критична, можни се опасни судири

Нерамнотежата меѓу владејачките институциите во Албанија, ја доведоа државата до голема институционална, политичка и економска криза, каква што никогаш досега немало и секое потценување на одговорноста може да доведе до...

Првата миса во Нотр Дам по разорниот пожар, свештениците со кациги

Парискиот надбискуп Мишел Аупетит ја одржа првата миса во париската катедрала Нотр Дам, два месеца по разорниот пожар. Само 30-тина верници беа сведоци на овој емотивен момент, а поради безбедносни...

Пожарот на Халкидики се шири брзо

Шума и сува трева горат во реонот на Каламици, на вториот крак на Халкидики, а пожарот се шири брзо, поради ветрот. Огнот го гасат 14 против-пожарни екипи и 24 пожарникари....

Се зголемуваат тензиите на релација САД-Иран

Еден ден по вчерашните експлозии на два танкери со нафта во Оманскиот залив, САД и натаму тврдат дека властите во Техеран се одговорни за инцидентот. Американската војска објави видео снимка...

Трамп би прифатил информации за ривалите од странски извори

Во интервју за телевизиската мрежа АБЦ, Американскиот Претседател Доналд Трамп, изјави дека би прифатил потенцијално штетни информации за неговиот противник во изборите во 2020-тата година, дури и тие да доаѓаат...

Ѓонај: Постапката за отповикување на Мета е последица на неговото делување

Албанската министерка за правда, Етилда Ѓонај, гостувајќи на тиранската телевизја Њуз 24, зборуваше за барањето за импичмент на претседателот Илир Мета, што е на дневен ред на утрешната седница на...

Насилство на судирите во Хонг Конг

Протестот против предложениот закон за екстрадиција на жители на Хонг Конг во Кина, ескалираше денеска во насилство и судири меѓу полицијата и големиот број демонстранти. Полицајците употребија водени топови, гумени...

20 години од влезот на НАТО на Косово

Најубавата работа која ми се случила по 19 години откако ја напуштив Белата Куќа беше кога еден албански келнер ми пријде во хотел во Њујорк, клекна, ми ги бакна рацете...