Тајани прифати да биде кандидат на Форца Италија за италијански премиер

Претседателот на Европскиот парламент Антонио Тајани синоќа соопшти дека прифатил да биде кандидат за премиер на конзервативната партија Форца Италија (ФИ) на Силвио Берлускони, во пресрет на парламентарните избори во...

Јункер: Ниту една земја од Западен Балкан не ги исполнува условите

Во овој момент ниту една земја од Западен Балкан не ги исполнува условите за влез во ЕУ, оцени во Софија претседателот на ЕК Жан Клод Јункер. „Тие што сакаат да...

Во Србија објавен црвен метеоаларм

Хидрометеоролошкиот завод на Србија за денеска до недела прогласи црвен метеоаларм што значи дека се прогнозираат „особено опасни временски појави“. Денеска, утре и во сабота, во повеќе делови од земјата...

Сенката на калабриската мафија се спушти врз Словачка

Сомнежите на колегите од порталот Актуалити на словачкиот новинар, Јан Куцијак, ладнокрвно убиен заедно со неговата девојка, дека зад егзекуцијата стои калабриската мафија „Ла Ндрангета“, се повеќе се потврдуваат. Колегите...

БиХ денеска ги предава одговорите на Прашалникот на Еврокомисијата

Босанските власти денеска на претседателот на Евроската комисија, Жан-Клод Јункер ќе му ги предадат одговорите на Прашалникот на Еврокомисијата за подготвеноста на Босна и Херцеговина за членство во ЕУ. Церемонијата...

Колегите на словачкиот новинар убедени дека зад убиството стои калабриската мафија

Младиот словачки новинар, Јан Куцијак, е убиен од озогласената калабриска мафија, „Ла Ндрангета“. Немаат сомнежи колегите на Јан во редакцијата на порталот Актуалити, каде работеше младиот исражувачки новинар. Сметаат дека...

Канада планира да прими еден милион мигранти до 2020 година

Либералните власти во Канада не се откажуваат од плановите да примат околу еден милион мигранти од 2018 до 2020 година. Деталите околу иницијатива на Владата на премиерот Џастин Трудо ќе...

Обвинителството побара 30 години затвор за поранешна претседателка на Јужна Кореја

Обвинителството на Јужна Кореја денеска побара 30 години затвор за поранешната претседателка Парк Хеун-хје поради вмешаност во корупциски скандал. По масовните протести Парк е сменета од функцијата, за потоа да...

Трамп: И невооружан би влетал во училиштето во Флорида

Американскиот претседател Доналд Трамп, кој неодамна жестоко ја критикуваше реакцијата на полицијата по масакрот во Флорида, изјави дека „дури и невооружан би влетал во училиштето“ ако би бил таму. -...

Захариева: Советот на ЕУ денеска нема да донесе одлука против Полска

Бугарската заменик-премиерка Екатерина Захариева, која претседава со денешниот состанок на Советот за општи прашања на ЕУ, изјави дека министрите нема да донесат одлука против Полска. Таа наведе дека заменик-претседателот на...