Паника на Хаваи по лажното предупредување за ракетен напад

„Балистичка ракета на пат кон Хаваи. Итно барајте засолниште. Ова не е вежба“, ваква порака на своите мобилни телефони добија жителите на пацифичкиот остров од системот на Агенцијата за управување...

Рохани: САД не успеаја да го уништат иранскиот нуклеарен договор

САД не успеаја да го уништат нуклеарниот договор меѓу Техеран и шесте светски сили, што претставува „долгорочна победа за Иран“, изјави иранскиот претседател Хасан Рохани. - Американските власти не успеаја...

Турските сили гранатираа позиции на Курдите во Сирија

Турската армија денеска одново ги гранатираше позициите на припадниците на Силите за заштита на народот на сириските Курди во реонот на Африн во северна Сирија. Тоа е втор турски артилерски...

Земјотрес од 7,3 степени во Перу

Земјотрес со интезитет од 7,3 степени според Рихтеровата скала е регистриран денеска во крајбрежјето на југозападниот дел на Перу. Американскиот геолошки институт соопшти дека земјотресот се случил во 9:18 часот...

Нови санкции за Техеран, Трамп се закани дека ќе ги повлече САД од договорот

САД ја преминаа црвената линија со санкциите врз шефот на иранското правосудство, Ајтолахот Садек Амоли Лариџани, тврди Техеран. Иран најави соодветен одговор на санкциите и одби повторно отварање било какви...

Турција не прифаќа „привилегирано партнерство” со ЕУ

Турција нема да прифати „привилегирано партнерство" со Европската Унија, изјави турскиот министер за ЕУ Омер Челик, пренесува „Хуриет Дејли њуз“. - Ако ни се понуди привилегирано партнерство, ние нема ниту...

Следната ЕК ќе работи на проширување од 2019 до 2024 година

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер изјави дека до крајот на овој мандат на Комисијата никој нема да влезе во ЕУ, бидејќи никој не ги исполнува условите за тоа....

17 загинати во свлечиште во јужна Калифорнија

По десет сушни месеци, во кој беснееја и пожари, поројниот дожд кој без престан врнеше изминативе два дена во Јужна Калифорнија го претворија овој сончев регион во место на ужасот....

Колера во Замбија, милион луѓе во Лусака чекаат вакцина од СЗО

Милион луѓе во главниот град на Замбија, Лусака, чекаат вакцина од Светската здравствена организација (СЗО) против колера, во момент кога епидемијата таму добива широки размери. СЗО соопшти дека вакцините се...

Во новата стратегија на Брисел, Западен Балкан во ЕУ до 2025

Европската унија е подготвува следниот бран проширување да го изврши до 2025 година, се вели во новата стратегија на Европската комисија која треба да биде објавена на 7 или 14...