Путин со убедлива победа на изборите, ќе владее до 2024 година

Осум кандидати на хартија, но еден вистински победник на изборите. Русија по четврти пат го избра Владимир Путин за претседател на државата и тоа со огромна разлика пред опонентите.  Најмоќниот...

Столтенберг: Русија ги потценува сојузниците на Британија

Русија ги потценува единството и одлучноста на британските сојузници, тврди Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Тој додава дека Алијансата се наоѓа во момент на најголемото зајакнување на заедничките одбранбени...

Пахор очекува предвремени парламентарни избори во мај

Претседателот на Словенија, Борут Пахор очекува предвремени парламентарни избори во втората половина од мај откако премиерот Миро Церар синоќа поднесе оставка. Редовните парламентарни избори во Словенија требаше да се одржат...

Средбата меѓу Трамп и Ким можно е да се одржи во Шведска

Шведска ќе биде среќна ако може да помогне во решавање на проблемот на Корејскиот Полуостров, но изнаоѓањето начин за напредување е на оние кои се вмешани во тоа, изјави денеска...

Турција ги повика силите на сириските Курди во Африн да се предадат

Армијата на Турција денеска расфрла летоци во северниот дел на реонот на сирискиот град Африн, со кои се повикуваат припадниците на Силите за заштита на народот на сириските Курди да...

Атина го отфрли и третото барање на Анкара за екстрадиција на осумтемина турски војници

Советот на судии во Апелацискиот суд во Атина денеска едногласно да го отфрли и третото барање на Анкара за екстрадиција на осумтемина турски војници, кои ден по неуспешниот обид за...

Путин ги повика Русите да гласаат во недела

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ги повика граѓаните на Русија в недела да гласаат на претседателските избори, за кои Кремљ стравува дека ќе бидат со мала избирачка активност. - За кого...

САД ја обвинија Русија за хакирање на нивната електродистрибутивна мрежа

Американската Администрација воведе санкции за 19 Руси поради наводно мешање во американските претседателски избори во 2016та година. Вашингтон исто така ја обвини Русија за континуирана кампања на сајбер напади врз...

Орбан: Европа е подложена на миграциска инвазија која наскоро ќе не направи малцинство

Унгарскиот премиер Виктор Орбан претстави апокалиптична визија за Западна Европа, изјавувајќи дека континентот е подложен на миграциска инвазија која наскоро Европејците ќе ги претвори во малцинство. Тој зборуваше на масовен...

Словенија ќе и предаде на ЕК писмо за тужбата против Хрватска

Словенија денеска би требало да и предаде писмо на Европската комисија со предлог за покренување тужба против Хрватска поради непочитување на арбитражната одлука за границата. Со предавање на писмото формално...