Најмалку тројца загинати во тешка железничка несреќа во Милано

Најмалку три лица загинаа, десетина се тешко повредени, а уште 110 лица се здобија со полесни повреди во денешната железничка несреќа во Милано. Возот што се движел на релација Кремона...

Трамп подготвен да разговара со специјалниот обвинител во истрагата за Русија

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека е подготвен да бидат интервјуиран, под заклетва, од специјалниот обвинител Роберт Мјулер, кој го истражува мешањето на Русија во претседателските избори на САД...

Доналд Трамп пристигна во Давос

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска допатува во Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Светската бизнис и политичка елита се прашува дали се уште непредвидливиот американски претседател ќе им се...

Вучиќ: Се надевам на компромис со Приштина, но не оваа година

Го поддржувам дијалгот со Приштина, се надевам на компромисно решение, но не верувам  дека тоа ќе се случи до крајот на 2018 година, посочи српскиот претседател Александар Вучиќ, по повод...

Косовската полиција демантира дека има барање за апсење конкретна личност за убиството на Ивановиќ

Заменик командирот на полиција за северниот дел на Косово,Бесим Хоти,ги отфрли информаците дека за убиството на Оливер Ивановиќ ќе биде уапсен Милан Радојчиќ,додавајќи дека „полицијата ќе делува во согласност со...

„Топол зајак“ за љубопитните новинари

„Денес веќе нема прес-конференции, денес има конференции за јавност и тоа не се конференции за размена на информации, тоа се конференции кои величаат една личност, еден човек, една политика“, вели...

Вонредна седница на Советот за безбедност на ОН за состојбата во Сирија

Советот за безбедност на ОН денеска на вонредна седница ќе ја разгледа актуелната состојба во Сирија и прашањето за доставување хуманитарна помош во таа земја. За време на седницата, генералниот...

Најмaлку 43 жртви во нападот на хотелот „Интерконтинентал“

Најмалку 43 лица, меѓу кои и странци, се убиени во нападот врз хотелот „Интерконтинентал“ во авганистанскиот главен град Кабул, јавија локалните медиуми. Претходно беше јавено дека загинале шест лица, а...

Јилдирим: Турската армија навлезе во Африн

Турскиот премиер Бинали Јилдирим изјави дека турската армија навлегла во сириската покраина Африн. Турската армија навлезе во Африн еден ден откако Турција ја почна операцијата Маслиново гранче со воздушни напад...

Ципрас: Ако постои можност за решение, ќе биде национална глупост да не ја искористиме

Порака дека Атина бара едно име кое ќе важи и за внатрешна и за билатерална и за употреба во ОН упатува грчкиот премиер преку интервјуто под наслов „Ако постои можност,...