„Армијата на убивиците“ вистинска сензација на ЗОИ

Учеството на Северна Кореја на Олимписките игри во Пјонгчан предизвика голем интерес кај јавноста, посебно по објавата дека мешан женски тим составен од двете држави – Северна и Јужна Кореја...

Ким: Важно е да се постигне клима на доверба и дијалог

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун на делегацијата што присуствуваше на отворање на Зимските олимписки игри во Јужна Кореја, им изјави дека е важно да се постигне „топла клима на помирување и дијалог“, објавија...

Асанж добил писмо со бел прав, исто како и Ванеса Трамп во Њујорк

Основачот на Викиликс Џулиан Асанж, кој се наоѓа на територијата на Еквадорската Амбасада во Лондон, на Твитер напиша дека минатата недела добил плик како тој што вчера пристигна во домот...

Владејачката партија во ЈАР бара повлекување на Јакоб Зума од функцијата

Владејачката партија во Јужноафриканската Република, Африканскиот национален конгрес (АНЦ), на претседателот Јакоб Зума му даде рок од 48 часа да поднесе оставка од функцијата шеф на државата. - Владејачката АНЦ...

Ослободени полицајците кои беа приведени по убиството на Оливер Ивановиќ

Основниот суд во Косовска Митровица синоќа ги ослободи двајцата полицајци кои беа приведеи пред два дена под сомнение дека не го заштитиле местото на убиството на Оливер Ивановиќ, објави „Коха...

Вучиќ во Хрватска: Заедничка иднина како односите меѓу Норвешка и Шведска

По објавување на стратегијата на ЕК за проширување на Западен Балкан и предупредувањето дека ниедна нова членка нема да биде примена без решавање на билатералните конфликти, еве како дојде редот...

Саакашвили приведен во Киев

Поранешниот грузиски претседател Михаил Саакашвили, кој е лидер на украинското Движење на новите сили, денеска е приведен во Киев, соопшти неговата портпаролка Татјана Баграновскаја. - Михаил Саакашвили денеска беше грабнат...

Доналд Трамп сака да ја приватизира Меѓународната вселенска станица

Меѓународната вселенска станица (ISS) би можела да стане приватна според желбите на Белата куќа, од каде што стигнаа најави дека веќе нема интерес да се финансира скапата програма на НАСА,...

Египетските сили ликвидираа 28 џихадисти

Во обемната антиџихадистичка операција на египетските безбедносни сили, што започна во петокот, досега се ликвидирани 28 милитанти, соопшти денеска Армијата на Египет. Во соопштението се наведува дека при операцијата, наречена...

Турската армија неутрализирала повеќе од 1.300 терористи во Африн

Турските вооружени сили во операцијата „Маслиново гранче“ во Африн, во северна Сирија, досега неутрализирале 1.369 припадници на силите кои Анкара ги смета за терористички, соопшти денеска Генералштабот на турските вооружени...