Владата на чешкиот премиер Бабиш поднесе оставка

Владата на чешкиот премиер Андреј Бабиш денеска поднесе оставка, откако вчера не ја доби довербата на Парламентот на Чешка. Како што се посочува во владиното соопштение во кое е објавена...

Србија бара да биде дел од истрагата за убиството на Ивановиќ

Врие во Србија по убиствотот на српскиот политичар Оливер Ивановиќ на Косовска Миторвица. За Србија ова е терористички акт и така и ќе се однесуваме, рече српскиот претседател Александар Вучиќ,...

Вучиќ: Убиството на Ивановиќ е тероризам

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека убиството на Оливер Ивановиќ е терористички чин. – За државата Србија тоа е терористички акт и така ќе се однесуваме кон него, изјави...

Косовската Влада остро го осуди убиството на Оливер Ивановиќ

Косовската Влада остро го осуди денешното убиство на лидерот на партијата Граѓанска иницијатива „Србија, демократија, правда“ (СДП), Оливер Ивановиќ, кој утрово беше затрелан од страна на непознат напаѓач во Косовска Митровица....

Двајца загинати при експлозија во станбен комплекс во Антверпен

Две лица загинаа, а 14 се повредени во експлозијата која ноќеска уништи три соседни ниски згради во северниот пристанишен град Антверпен, соопшти белгиската полиција. Полицијата објави дека експлозијата не била...

Политичарот Оливер Ивановиќ убиен со пет куршуми на Косово

Политичарот Оливер Ивановиќ, лидер на Граѓанската иницијатива „Србија, демократија, правда“ е убиен во Косовска Митровица, објави српски Блиц. Тој им подлегнал на повредите по атентатот што бил извршен врз него...

Претставник на НАТО за „Етнос“: оптимистички последните случувања за решавање на името

Последните случувања во однос на прашањето за името се оптимистички и ние ги поддржуваме натамошните напори за изнаоѓање решение, изјавил висок претставник на НАТО за грчкиот весник „Етнос“. Според претставникот...

Вилијам Вокер одбил да прими одликување од Тачи

Поранешниот американски дипломат и некогашен шеф на Косовската верификациска мисија на ОБСЕ, Вилијам Вокер не се согласил косовскиот претседател Хашим Тачи да му даде одликување за време на одбележувањето на...

Абас: САД повеќе нема да бидат посредници меѓу Израел и Палестинците

Палестинскиот лидер Махмуд Абас, ги оквалификува како „срамни“ заканите кои Вашингтон ги упати кон Палестинците. На синоќешната вонредна седница на Централниот совет на Палестинска ослободителна организација (ПЛО) во Рамалах, Абас...

Лавров: „Турски поток“ ќе продолжи кон Европа само со „железни гаранции“ од ЕУ

Бугарија е решена да ја преразгледа можноста за приклучување на гасоводот „Турски поток“, но Русија ќе ја продолжи трасата кон Европа, само доколку добие „железни гаранции“ од Европската комисија дека...