Грција протера руски дипломати, Москва враќа со иста мера

Грчките власти протераа двајца руски дипломати а на двајца други им забранија влез во државата поради наводно поткопување на државната безбедност. Според грчките медиуми, дипломатите работеле на прибирање материјали со...

НАТО се обидува да ги исполни барањата на Трамп за расходите

Американскиот претседател Доналд Трамп е подготвен повторно да побара на самитот на НАТО во Брисел, Европа и Канада да ги зголемат трошоците за одбраната, иако за сојузничките армии веќе се...

Децата спасени од пештерата во Тајланд ослабеле, но се во добра состојба

Момчињата и нивниот фудбалски тренер, кои беа спасени од поплавената пештера во северен Тајланд, ослабеле но се во добра состојба, соопштија денеска претставници на здравствените власти. Децата и тренерот кои...

Дачиќ: Апсењето Срби на Косово е непријателски акт и бојкот на дијалогот

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ изјави денеска дека апсењето на петмината Срби на Косово е непријателски акт и дека таквите чекори го рушат дијалогот меѓу Белград и...

Извлечени сите момчиња од пештерата во Тајланд, една недела ќе комуницираат преку стакло со семејствата

Момчињата и нивниот тренер се надвор од пештерата по една од најделикатните спасувачки акции во поновата историја. Спасувањето заврши успешно иако екипите стравуваа дека поројните монсунски дождови во секој момент...

Британската влада и премиерката Тереза Меј ја преживеаа кризата

Британската премиерка ги преживеа вчерашните политички потреси кои ја зафатија нејзината влада по оставките на клучни функционери кои го водеа Брегзит. Меј успеа политички да го преживее и состанокот со...

Претпоследното дете спасено од пештерата во Тајланд

Две деца се извлечени од пештерата во северен Тајланд, на третиот ден од спасувачката операција која досега трае седум часа. Властите очекуваат ова да биде последниот спасувачки ден и до...

Оставка на Борис Џонсон – Тереза Меј ризикува гласање на недоверба

Владата на британската премиерка Тереза Меј виси на конец. По оставката на министерот за Брегзит Дејвид Дејвис, доаѓа можеби и круцијалната оставка, онаа на министерот за надворешни, Борис Џонсон, која...

Дејвис се повлече, наместо него со Брисел ќе преговара Доминик Рааб

Доминк Рааб е новиот преговарач во британската влада за Брегзитот. Премиерката Тереза Меј го назначи да го доврши процесот на преговори со Брисел за излез на Велика Британија од ЕУ,...

Извлечени уште четворица заглавени од тајландската пештера, останатите ќе бидат спасувани утре

Заврши страдањето на четири момчиња кои се извлечени од пештерата во Тајланд денес, а уште четири заедно со својот тренер ќе почекаат на спасувачите најрано за десет часа да дојдат...