Притворена директорката на компанијата-сопственик на трговскиот центар во Кемерово

Јулија Богданова, генерална директорка на компанијата, во чија сопственост е трговскиот центар во Кемерово денеска е притворена. Против Богданова наскоро ќе биде подигнато обвинение според рускиот кривичен закон поради кршење...

Трамп: САД наскоро ќе се повлечат од Сирија

По претстојното целосно уништување на џихадистите од групата Исламска држава (ИД), САД за многу скоро време ќе се повлечат од Сирија, изјави синоќа американскиот претседател Доналд Трамп. - Ќе се...

Кој стави отров во односите меѓу Западот и Русија?!

„Ние веруваме дека руската држава е виновна за инцидентот што се случи, за нештата што се случија, за употребата на нервниот агенс на улиците на Салзбури. Тие го имаат капацитетот...

Москва протерува 150 западни дипломати

Москва најави дека ќе протера 150 западни дипломати и дека ќе го затвори американскиот конзулат во Санкт Петерсбург Русија ќе протера пропорционален број на дипломати од сите земји кои протераа...

Скотланд јард: Скрипал бил отруен на влезната врана на неговиот дом

Британската полиција соопшти дека верува оти поранешниот двоен агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија првпат дошле во контакт со нервниот агенс со кои беа затуени, на влезната врата на...

Лекај: Ако се формира ЗСО ќе има апсење

По одлуката на Српска листа да излезе од Владата и да формираат Заедница на српски општини (ЗСО) од Приштина пристигна предупредување за апсење. Косовскиот министер за инфраструктура Пал Лекај се...

Могерини: Тоа што се случи вчера, не смее да се повтори

По вчерашните случувања во Косовска Митровица каде во акција на специјалната косовска полиција беше уапсен директорот на канцеларијата за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, и тензиите кои произлегоа, вечерва во...

Во Косово тензично, но мирно, Могерини попладнево пристигнува во Белград

Претставниците на Српската листа предводени од претседателот Горан Ракиќ денеска најавија напуштање на Владата и формирање на заедницата на српските општини Косово на 20 април. Одлуката била донесена по консултациите...

Шпанската полиција започна со отстранување на блокадите на патиштата во Каталонија

Шпанската полиција денеска започна со акција за отстранување на блокадите на патиштата што претпладнево ги поставија приврзаници на поранешниот регионален лидер Карлес Пуџдемон, во знак на протест поради неговото апсење...

Могерини попладнево на средба во Белград со Вучиќ

Шефот на дипломатијата на Европската унија, Федерика Могерини, попладнево ќе пристигне во Белград на разговори со српскиот претседател, само ден по бруталните сцени во Косовска Митровица и Приштина и апсењето на...