Весели: Нема промена на граници, но би сакал Прешево и Медвеѓа да бидат наши

Претседателот на косовското Собрание, Кадри Весели изјави синоќа дека „нема можност за промена на границите во регионот“, но дека „најмногу би сакал кога на Косово би им припаднале Прешево и Медвеѓа,...

Стив Бенон, екс-стратегот на Трамп е мозокот зад Кембриџ Аналитика

Кембриџ Аналитика и Фејсбук се повеќе стануваат дел од Рашагејт. 50 милиони украдени профили, потоа продадени на кампањата на Трамп, влијаеле на неговиот избор. Кембриџ Аналитика како еден вид на...

Косовските пратеници ќе гласаат за демаркацијата на границата со Црна Гора

Косовскиот парламент по речиси деветчасовна дебата,гласањето за  договорот за демаркација на границата со Црна Гора го остави за денеска во 11 часот. Дека нема да се гласа беше јасно час...

ОЗХО: Две- три недели се потребни за анализа на примероците за случајот Скрипал

На Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОЗХО) и се потребни две-три недели да ја заврши анализата, за да го разјасни труењето на поранешниот двоен агент Сергеј Скрипал. - Примероците...

Властите генерираат напади врз новинари

Гаси го тоа, гаси го тоа. Овде снимаш. Животни сме или луѓе? Сакаш да поминам низ тебе?! Сакаш да поминам низ тебе?! Немој. Нема потреба. Што се правите луди? Стоко...

ОН ја повикаа Турција да ја укине вонредната состојба

Обединетите нации денеска ја повикаа Турција да ја укине вонредната состојба во земјата, воведена по неуспешниот обид за воен удар во јули 2016 година. Канцеларијата на ОН за човекови права...

Абас го нарече американскиот амбасадор во Израел „кучкин син“

Палестинскиот лидер Махмуд Абас го обвини амбасадорот на САД во Израел, Дејвид Фридман дека ја подржува изградбата на еврејски доселенички населби на Западниот Брег, нарекувајќи го при тоа „кучки син“....

Уапсен поранешниот француски претседател Никола Саркози

Француската полиција денеска го приведе на распит поранешниот претседател на Франција, Никола Саркози во рамки на истрагата за илегално финансирање на неговата предизборна кампања. Истрагата се води околу сомнежите дека...

„Царот“ Путин помоќен од кога било

„Царот“ Путин е крунисан по четврти пат, и овој пат круната највисоко стои. Победа со најголем конзензус досега, 76 проценти од гласовите. Путин посилен од отровот, посилен од истрагите во...

„Новичок“ ќе биде анализиран од Организацијата за забрана на хемиско оружје

Денеска во Лондон ќе дојдат стручни лица од Организацијата за забрана на хемиско оружје за да ја анализираат супстанцата со која во Салсбури беше отруен поранешниот двоен агент, русинот Сергеј...