На Гугл Мапс ќе може да се дознае и колку се чека нарачка во ресторан

Апликацијата Гугл Мапс наскоро, во верзијата 4.47, на корисниците на смарт-телефони ќе им овозможи да дознаат и колку просечно се чека нарачка во одреден ресторан. Програмата опфаќа повеќе ресторани во...

„Путинејџерите“ ги изненадија западните медиуми

Западните медиуми се зачудени зошто рускиот претседател на неодамнешните избори беше поддржан од 80 отсто од младите лица на возраст од 18 до 24 години, објави „Спутник“. Порталот наведува дека...

Силен земјотрес ја погоди Папуа Нова Гвинеја

Земјотрес со интензитет од седум степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран на Папуа Нова Гвинеја, соопшти Американскиот геолошки институт. Епиценатарот на земјотресот бил 180 километри западно од градот Рабаул,...

Дачиќ: Вучиќ треба да го повлече потписот од Бриселскиот договор

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денеска изјави дека ќе му предложи на претседателот на Србија, Александар Вучиќ да ги повлече потписите од Бриселскиот договор. „Јас го потпишав Бриселскиот...

Дваесетина повредени во протестите во Барселона

Над 20 лица се повредени во синоќешните протести во Барселона, предизвикан од одлуката на шпанскиот Врховен суд да издаде меѓународни потерници за Карлес Пуџдемон и уште петмина приврзаници за независност...

Почина полицаецот – херој од заложничката драма во Франција

Францускиот полицаец кој вчера се понуди како замена за ослободување на заложникот кој во супермаркет во Франција го држеше вооружен напаѓач, им подлегнал на повредите, соопштуваат официјални лица, а пренесува...

Двајца мртви во подметната бомба во Александрија

Две лица загинаа, меѓу нив и еден полицаец во експлозија предизвикана од бомба поставена под автомобил во Александрија во Египет. Четворица други полицајци се повредени од експлозијата, која најверојатно била...

Би-Би-Си: Скрипал барал дозвола од Путин за да се врати во Русија

Поранешниот двоен, британско-руски шпиун Сергеј Скрипал, кој беше отруен во Солсбери, пред неколку години упател барање до рускиот претседател Владимир Путин да му биде дозволено да се врати во Русија,...

„Данас“: До јуни план за Косово, а потоа менување на Уставот на Србија

Во пресрет на вечерашните разговори во Брисел меѓу претседателите Александар Вучиќ и Хашим Тачи, медиумите пишуваат за очекувањата од дијалогот меѓу Белград и Приштина и за нормализација на односите. Весникот...

Британија и САД со истраги за „Кембриџ аналитика“

Властите во Велика Британија и САД испитуваат дали Кембриџ аналитика ги користела нелегално прибраните податоци од Фејсбук за да влијае врз изборите во САД во 2016 година. Кривичната истрага за...