Нови санкции за Техеран, Трамп се закани дека ќе ги повлече САД од договорот

САД ја преминаа црвената линија со санкциите врз шефот на иранското правосудство, Ајтолахот Садек Амоли Лариџани, тврди Техеран. Иран најави соодветен одговор на санкциите и одби повторно отварање било какви...

Турција не прифаќа „привилегирано партнерство” со ЕУ

Турција нема да прифати „привилегирано партнерство" со Европската Унија, изјави турскиот министер за ЕУ Омер Челик, пренесува „Хуриет Дејли њуз“. - Ако ни се понуди привилегирано партнерство, ние нема ниту...

Следната ЕК ќе работи на проширување од 2019 до 2024 година

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер изјави дека до крајот на овој мандат на Комисијата никој нема да влезе во ЕУ, бидејќи никој не ги исполнува условите за тоа....

17 загинати во свлечиште во јужна Калифорнија

По десет сушни месеци, во кој беснееја и пожари, поројниот дожд кој без престан врнеше изминативе два дена во Јужна Калифорнија го претворија овој сончев регион во место на ужасот....

Колера во Замбија, милион луѓе во Лусака чекаат вакцина од СЗО

Милион луѓе во главниот град на Замбија, Лусака, чекаат вакцина од Светската здравствена организација (СЗО) против колера, во момент кога епидемијата таму добива широки размери. СЗО соопшти дека вакцините се...

Во новата стратегија на Брисел, Западен Балкан во ЕУ до 2025

Европската унија е подготвува следниот бран проширување да го изврши до 2025 година, се вели во новата стратегија на Европската комисија која треба да биде објавена на 7 или 14...

Советот за безбедност се подели околу протестите во Иран

Протестите во опозицијата во Иран го поделија Советот за безбедност на Обединетите нации, откако беше свикана на барање на САД, откако американскиот претседател Доналпд Трамп преку твитер ги поддржа демонстрантите....

Контроверзната книга за Трамп „Оган и гнев“ и покрај препреките излезе во продажба

Полна со лаги и погрешни интерпретации е оценката на американскиот претседател Доналд Трамп за книгата на авторот Мајкл Вулф со сведочењата на поранешниот главен стратег на претседателот Стив Бенон. Оган...

Сенатот на САД гласаше за намалување на даноците

Американскиот Сенат ја усвои верзијата на даночните реформи со која значително се намалува данокот на заработувачка за компаниите, а се намалуваат и индивидуалните даночни стапки. Според овој Закон, највисоката стапка...

Бомбашки напад во црква во Пакистан – осум мртви

Осум убиени и најмалку 42 повредени во двоен самоубиствен-бомбашки напад во црква во југозападен Пакистан, за време на миса на која присуствувале стотици верници во пресрет на католичкиот Божик. Нападот...