Извлекувањето на тајландските момчиња се уште невозможно

По 11 дена заробени во пештера, на последното видео се гледа дека младите тајлански фудбалери се добро. Слаби, изменоштени, децата на возраст од 11 до 16 години завиткани во фолии,...

Специјално воспитување за невладиниот сектор и независните медиуми во БиХ

Власта во Република Српска има намера да донесе Закон за јавност за работењето на непрофитни организации, што би било директен удар на невладиниот сектор, но пред се, на медиумите во...

Постигнат компромис меѓу коалициските партнери во германската влада за транзитни центри за мигрантите

Германската канцеларка Ангела Меркел на вчерашниот кризен состанок со најмалиот коалициски партнер во нејзината Влада, Христијанско социјалната унија и министерот за внатрешни работи Хорст Зехофер постигнаа компромис за миграцијата. Зехофер...

Нов спор меѓу Хрватска и Словенија

Во услови кога несогласувањата меѓу Хрватска и Словенија околку Пиранскиот Залив се уште не се надминати, на повидок е нов спор меѓу двете земји - овој пат поради фарма за...

Австрија подготвува мерки за заштита на јужната граница

Владата на Австрија започна да подготивува мерки за заштита на јужната граница на земјата, се наведува во денешното заедничко соопштение на австрискиот канцелар Себастијан Курц, вицеканцеларот Хајнц-Кристијан Штрахе и шефот...

Изгубените тајландски момчиња и нивниот тренер пронајдени живи во пештерата

„Ги најдовме и сите 13 од нив се живи“. Вака гласат добрите вести од Тајланд каде од 23 јуни во една пештера се изгубија 12 момчиња и нивниот фудбалски тренер....

Официјалните лица – против пристапот до јавни документи

Според Извештајот на Канцеларијата за јавна служба на косовската влада од 2016 година,позитивно е одговорено на 90 насто од барањата за пристап до информации од јавен карактер, односно од 2.169...

Песков: Путин и Трамп нема да разговараат за Крим

Полуостровот Крим, кој Русија го анектираше од Украина во 2014 година, е неотуѓив дел од Руската Федерација и прашањето за него не може да се најде на дневниот ред на...

Обединети нации: Од југозападна Сирија побегнаа над 270.000 луѓе

Поради ескалација на борбите во југозападна Сирија, последните две недели бројот на раселени лица во тој дел од земјата се искачи над 270.000, изјавија претставници на Обединети нации во Јордан....

Еврокомесарот Хан утре во посета на Белград

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан утре ќе одржи еднодневна посета на Белград, соопшти српската Влада. Хан ќе оствари средби со претседателот Александар Вучиќ, премиерката Ана Брнабиќ и министерката за евроинтеграции...